Instytut Księgowości - Biuro rachunkowe w Sieradzu

Faktury elektroniczne obowiązkowe od 2023r.

28-02-2022

E-faktura, czyli elektroniczny wariant dokumentu, będzie obowiązkowy od 2023r.

Faktury elektroniczne obowiązkowe od 2023r.

Od stycznia 2022r. pojawiają się e-faktury, zwane inaczej fakturami ustrukturyzowanymi. Do końca bieżącego roku korzystanie z nich będzie dobrowolne. Jest to odpowiednik dokumentu tradycyjnego, który ma usprawnić i przyspieszyć obrót pomiędzy przedsiębiorcami. Już od 2023r. korzystanie z e-faktur ma być obowiązkowe. 

Czym są e-faktury?

Dokumenty te, aby były zgodne z prawem, muszą spełniać warunki określające faktury w art.106e ustawy o VAT. Artykuł ten wskazuje, że obowiązkowe elementy e-faktury to: numer FV, data jej wystawienia, nazwa podatnika i nazwa nabywcy, adres podatnika i nabywcy, numer identyfikacyjny podatnika i nabywcy, data wykonania lub sfinalizowania usługi, nazwa towaru, cena netto, stawka podatku, kwota podatku od sumy wartości sprzedazy netto oraz kwota należności ogółem. 

Różnica między tradycyjną fakturą a e-fakturą polega na tym, że ta pierwsza wystawiana jest w dwóch egzemplarzach ( po jednym z egzemplarzy dla nabywcy i sprzedawcy ), natomiast forma elektroniczna wystawiana jest w jednym egzemplarzu, by później zostać zmultiplikowana. Co ważne, faktury elektroniczne wymagają akceptacji przez odbiorcę, musi on wyrazić zgodę na wystawienie faktury. 

Nie da się ukryć, że to rozwiązanie niesie za soba wiele korzyści. Głównie chodzi o usprawnienie obrotu dokumentów pomiędzy przedsiębiorcami. Forma ustrukturyzowana faktur jest bardziej przejrzysta i pozwala na wprowadzanie korekt, które w momencie wystawienia są od razu widoczne dla obu stron transakcji. Oprócz tego, plik komputerowy jest trwały, kartka papieru, czyli forma tradycyjna, może łatwo ulec zniszczeniu lub zginąć. 

Platforma wykorzystywana do archiwizowania e-faktur to Krajowy System e-Faktur (KSeF), z którego można korzystać już od stycznia. To nowoczesne rozwiązanie jest zdecydowanym krokiem naprzód w państwowej administracji. Polska jest czwartym ( zaraz po Hiszpanii, Włoszech i Portugalii ) krajem w Unii Europejskiej, który zdecydował się na wprowadzenie tego systemu.

źródło: https://businessinsider.com.pl/firmy/coraz-blizej-e-faktur-resort-chce-by-byly-obowiazkowe-od-2023/6d1gym0