Instytut Księgowości - Biuro rachunkowe w Sieradzu

Jak korzystnie wypłacać wynagrodzenie w spółce z o.o.?

20-08-2024

Wybór sposobu czerpania zysków z prowadzenia spółki powinien być poprzedzony analizą indywidualnej sytuacji wspólników.

Jak korzystnie wypłacać wynagrodzenie w spółce z o.o.?

Prowadzenie spółki z .o.o. może wiązać się z podwójnym opodatkowaniem przychodów przy wypłacie pieniędzy ze spółki w formie dywidendy.
 

Co w istocie kryje pojęcie podwójnego opodatkowania?

Spółka z o.o. jest osobnym bytem prawnym. A zatem dochód, który osiągnęła jest własnością spółki i jej wspólnicy nie mogą tak po prostu wypłacać pieniędzy unikając dodatkowych formalności podatkowych. Problem więc polega na tym, że osiągając dochód spółka zobowiązana jest do odprowadzenia podatku, a później podatek muszą uiścić wspólnicy, chcący wypłacić pieniądze ze spółki. Jak więc możemy wypłacić pieniądze ze spółki i uniknąć podwójnego opodatkowania?

1.Wynagrodzenie członka zarządu na podstawie aktu powołania.

W spółce z o.o. wspólnik może wypłacać pieniądze z tytułu powołania do pełnienia funkcji członka zarządu. Wiąże się to z koniecznością sporządzenia stosownej uchwały. Takie wynagrodzenie może być wypłacane co miesiąc, w trakcie roku obrotowego można również sporządzić osobne uchwały na podstawie których można dokonać jednorazowej wypłaty. Wysokość wynagrodzenia nie jest uzależniona od wypracowanego przez spółkę zysku.
Takie wynagrodzenie na podstawie uchwały jest opodatkowane na zasadach ogólnych, stanowi koszt w spółce, a dla członka zarządu opodatkowane jest 12 % stawka. Taka wypłata nie obliguje prezesa lub członka zarządu do odprowadzania składek ZUS. Jednak, z tego tytułu będzie obowiązkowa składka zdrowotna.

2.Zatrudnienie na umowę o dzieło lub zlecenie.

Wspólnik może zostać również zatrudniony na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenie, które są opodatkowane na standardowych zasadach, jak inne umowy cywilnoprawne.

Umowa o dzieło może być korzystna dla osób uprawnionych do stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów przy przekazaniu praw autorskich. Umowa o dzieło nie podlega ubezpieczeniom ZUS.

Umowa zlecenie również podlega tylko składce na ubezpieczenie zdrowotne. Składka emerytalna i rentowa jest dobrowolna.

Umowa o dzieło i umowa zlecenie stanowią koszt dla spółki.

3.Jednoosobowa działalność gospodarcza.  

Przedsiębiorca posiadający JDG może świadczyć usługi dla spółki i wystawiać faktury. Taka wypłata udokumentowana fakturą stanowi koszt dla spółki, a sam przedsiębiorca odprowadza podatek zgodnie z wybraną formą opodatkowania.

4.Wynajem prywatnych nieruchomości.

 Kolejną możliwością na wypłacanie pieniędzy ze spółki jest wynajem prywatny dla spółki : wynajem  lokalu, samochodu, maszyn, wyposażenia biura itp. Wynajem prywatny podlega opodatkowaniu 8,5% i stanowi koszt dla spółki.

5. Powtarzalne świadczenia niepieniężne dla spółki.

Powtarzające się świadczenia niepieniężne są podstawą do wypłaty wynagrodzenia wspólnikowi spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Pozwala na to artykuł 176 Kodeksu Spółek Handlowych, który wskazuje, że jeżeli wspólnik ma być zobowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych, w umowie spółki należy oznaczyć rodzaj i zakres takich świadczeń. Przykładowo może to być świadczenie :  prowadzenie szkoleń, udzielanie porad prawnych lub czynności konsultacyjne.

Od tego wynagrodzenia należy odprowadzić podatek dochodowy wysokości 12 lub 32 procent. Wynagrodzenie to nie jest oskładkowane, nie podlega składkom na ubezpieczenia społeczne ani składce zdrowotnej.

 

 

 

Źródło: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-w-jaki-sposob-korzystnie-wyplacac-wynagrodzenie-w-spolce-z-o-o